Zbavme se předsudků a pomozme!

| 8. 11. 2017 | Rozhovory

Přiblížila se nám zima, a tak mi rve srdce pohled na lidi bez domova, kteří se choulí v křoví, na lavičkách, nebo se chtějí ohřát teplým vzduchem z klimatizace. Nabízí se otázka, jak těmto lidem pomoci. Spoustu lidí jako první napadne jednoduchá rovnice: Dám bezdomovci peníze = on si koupí alkohol. A tak většina lidí nechává tyto osoby bez pomoci. Podle mě musíme vidět rozdíl v tom, kdo o naši pomoc stojí a kdo chce peníze skutečně jen na alkohol.

Ale jak? Pro začátek stačí jen místo peněz dotyčnému nabídnout stravenku. Za tu se alkohol nedá koupit. Dále pak můžeme nabídnout, že zajdeme bezdomovci do obchodu pro něco k jídlu. Pár rohlíků a nějaká paštika, pár korun, a co to pro někoho může znamenat… V období vánočních trhů se přidává další milá nabídka – koupit bezdomovci horký čaj. Sama jsem to takto několikrát učinila. Pokaždé měl dotyčný radost, zřejmě jsem narazila na někoho, kdo doopravdy měl hlad a nechtěl se za mé peníze jen opít levným krabicovým vínem. Jedné paní, která prodávala časopis Nový prostor (prodávají ho lidé bez domova), jsme s kamarádem koupili kávu, sladký rohlík a kamarád se s ní ještě podělil o cigarety. Přála bych vám vidět to štěstí v jejích očích. Stačí tak málo!

Blíží se nám Vánoce, čas lásky a dobrých skutků. Až potkáte nějakého bezdomovce, neodvracejte pohoršeně zrak. Nabídněte mu pomoc.