Trochu krve dáš, hodně čaje dostaneš

| 21. 6. 2018 | Rozhovory

Na tomto blogu jste se zatím mohli dočíst převážně o dobrovolnictví, které spočívá v docházení do organizace nebo v pomoci s ogranizací kulturní akce. Ráda bych Vám povyprávěla o dalším způsobu dobrovolnictví, který jsem si nedávno vyzkoušela. Dárcovství krve.

               Druhý pokus – platný pokus!

Všechno začalo letos v únoru, kdy jsem byla jako dárce odmítnuta kvůli gastroendoskopii – po takovýchto vyšetřeních musíte s dárcovstvím počkat 5 měsíců, mně chyběl měsíc.

Tato skutečnost mě mrzela, opravdu jsem krev chtěla darovat. Řekla jsem si tedy, že počkám na květen, kdy už budu mít studijní volno před maturitou a jedno ráno tedy obětuji pro dobrou věc. A tak jsem se jednoho dne sebrala, a s maturitními otázkami v kabelce a s úsměvem na tváři odjela do Slezské nemocnice.

 

Byla jsem tak natěšená! Opavská nemocnice odebírá krev v pavilonu C, který je krásně přístupný z Olomoucké ulice. Nejprve jsem se zapsala u paní v okénku, která mi s úsměvem vysvětlila co mě čeká, nabídla mi rohlík a čaje kolik vypiju. S pořadovým číslem v ruce jsem popíjela slaďoučký čajík a učila se maturitní otázky.

A jak vlastně odběr probíhá?

Nejprve Vám vezmou malé množství krve, aby zjistili, jestli jste zdraví. V mezičase vyplníte dotazník o svém zdravotním stavu a nemocech. Tento dotazník pak s vámi probere paní doktorka. Když mi řekla, že mě k odběru pustí, rozzářila jsem se jako sluníčko a hned jsem se ptala, kdy můžu na darování plazmy. Paní doktorka se na mě nechápavě podívala a řekla mi, že mám počkat a že uvidím, jak moje tělo bude reagovat na odběr krve.

Ten probíhá tak, že si lehnete na křesílko a sestřička Vám do žíly zavede širší jehlu. U toho Vám jako prvodárci vysvětlí co a jak, a odebere kromě standardních 400 ml krve ještě 3 menší vzorky za účelem určení vaší krevní skupiny a pro výzkumné účely. Celý odběr trvá 5-7 minut a v jeho průběhu mačkáte balonek. Pak se přesunete do sousedního pokoje, kde si lehnete na další křesílko, popíjíte další čaj a odpočíváte.

V tomto pokoji mě navštívila paní doktorka a ptala se, jestli jsem v pořádku a jestli jsem dárcovství plazmy myslela vážně. Odpověděla jsem, že ano. Tak mě paní doktorka vzala na takovou menší soukromou exkurzi do další místnosti, kde se právě odebírala plazma. Abych věděla, do čeho jdu.

 

O prázdninách se tedy chystám na odběr plazmy. A i Vás bych chtěla tímto článkem motivovat k darování. Nikdy nevíte, kdy budete transfuzi potřebovat právě Vy. Můj osobní postoj je takový, že krve mám dost, úbytek 400 ml jsem skoro nezpozorovala a tak se o ni ráda podělím s potřebnými. A jako bonus tam vaří opravdu dobrý čaj.