Sociální sítě jako pomoc?

| 1. 2. 2018 | Rozhovory

Žijeme v době, kdy spolu většina mladých lidí komunikuje hlavně přes sociální sítě. Starší generace na to pohlíží jako na velký problém, tvrdí, že tyto platformy jsou jedno velké zlo a že v podstatě neslouží k ničemu pořádnému. V dnešním článku bych chtěla poukázat na to, že i sociální sítě mají své nesporné výhody, a opravdu tím nemyslím jenom to, že můžeme komunikovat v reálném čase s osobou na druhém konci světa.

Přes sociální sítě lze oslovit prakticky stejné množství lidí jako přes televizi. A zadarmo!

V poslední době jsem několikrát na svém účtu na instagramu viděla jakousi formu reklamy. Nešlo ale o reklamu v pravém slova smyslu, jednalo se spíše o prosbu o pomoc. Pokaždé se psalo o někom, kdo buď trpí nějakou nemocí nebo o někom, koho postihla jiná katastrofa. Byla to například maminka, která během požáru přišla o dům a  teď se musí sama starat o miminko, mezitím čeká, až bude její muž propuštěn z nemocnice. Nebo například mladá dívka, která trpí rakovinou a odmítá léčbu chemoterapií. Místo toho se rozhodla pro přírodní léčbu a ozdravný pobyt na Bali, na který potřebuje peníze. U příběhu byl vždy uveden transparentní účet – účet, do kterého může nahlížet veřejnost – a byla připsána prosba, abychom na daný účet přispěli jakoukoli částkou.

 

Není to skvělý nápad? Na sociálních sítích se informace šíří rychle. Navíc, pokud takovou prosbu sdílí osoba, která dosáhla na sociálních sítích jisté popularity, je zde vyšší dosažitelnost a dotyčnému tak může přijít více peněz.

Dávat oznámení do novin či zpráv? Pasé!

Nebo jiný příklad – ztratí se pes. Ukradnou někomu auto. Najde se peněženka. Dítě uteče z domova. Stačí napsat zprávu na sociální síť a poprosit o sdílení. Za několik dní se tak například zpráva o ukradeném autě z Liberce může dostat do Českých Budějovic, Plzně nebo dokonce k nám do Opavy. A je to zdarma!!

 

Tak co. Díváte se na sociální sítě teď jinak? Nemyslíte si, že mají i své klady a že mohou pomoci? Samozřejmě, existuje spousta lidí, kteří sociální sítě zneužívají, ale cílem tohoto článku bylo poukázat na to, že každá mince má dvě strany.