Jsou limity, které stojí za to překonat – Adéla Vyhňáková

| 27. 4. 2018 | Rozhovory

Po dlouhé době tady máme zase malé zpestření v podobě rozhovoru s dobrovolnicí Adél, která pravidelně dochází do Elimu doučovat děti. Rozhovor proběhl netradičním způsobem, a to prostřednictvím Facebooku, avšak jsem neoblomně přesvědčená, že na kvalitě rozhovoru se nic nezměnilo. O DofE jsem dříve slyšela pouze okrajově, takže po tom, co mi Adél poskytla bližší informace ohledně tohoto jedinečného projektu, jsem musela uznat,  že DofE  zní jako opravdu lákavá příležitost zažít něco nového a opravdu vzrušujícího

1.Co je to DofE?

DofE, neboli cena vévody z Edinburghu, je mezinárodní program, kde se mladí lidé zdokonalují ve 3 aktivitách v oblasti dobrovolnictví, sportu a talentu. Součástí každé úrovně (bronzová, stříbrná, zlatá) je několikadenní expedice. Když dokončíš úroveň, následuje ceremonie s předáváním certifikátu a brože.

 

 ,,Určitě bych DofE doporučila těm, kteří se chtějí zlepšit a posunout si své osobní hranice.‘‘

2. Na jaké úrovni momentálně jsi? A jak se zdokonaluješ v těchto aktivitách?

Na podzim jsem dokončila bronzovou úroveň a rozhodla jsem se přeskočit stříbrnou a momentálně jsem na zlaté úrovni. Co se týče sportu, vybrala jsem si běh, ten si ale na splnění nechávám na dobu, kdy bude trošku příznivější počasí. Jako talent mám angličtinu, kde nejenom procvičuji maturitní otázky, ale snažím se zdokonalovat i ve věcech, které se normálně ve výuce až tak neprobírají a jsou řazeny k vyšším úrovním jazyka. A v oblasti dobrovolnictví chodím jednou týdně doučovat děti ze sociálně slabších rodin.

3. Jak ses dozvěděla o DofE a co tě vedlo k tomu se zapojit?

Naše škola je zapojená od loňského roku do programu DoFe a náš učitel angličtiny má přímo školení vedoucího, takže jsem se o programu dozvěděla od něj a s pár kamarádkami jsme se to rozhodly zkusit.

 

,,Ale musím říct, že jsou to velmi cenné zkušenosti, člověk se toho hodně naučí a hlavně jsou to vzpomínky na celý život.‘‘

4. Jak probíhala tvoje první expedice?

Expedice jsou vždycky dvě – cvičná a ostrá. Cvičná byla hodně pohodová. Na ostrou expedici jsme jeli na 2 dny do Bílých Karpat. Na expedici s sebou nesmíš mít mobil a všechno si taháš v krosně.  Kromě zaplacení kempu si nesmíš nic koupit. Ušly jsme tak třikrát více kilometrů za den než na cvičné a hlavně víc, než jsme předpokládaly, protože jsme se samozřejmě ztratily. Ale musím říct, že jsou to velmi cenné zkušenosti, člověk se toho hodně naučí a hlavně jsou to vzpomínky na celý život.

5. A v čem jsou jiné následující expedice?

Liší se v počtu dní a počtu teplých jídel, které minimálně musí tým uvařit. Na bronzové to jsou 2 dny a na zlaté expedici jde o 5 dní.

6. Je něco, co ses díky DoFe naučila? Co ti to dalo? A doporučila bys to vyzkoušet i ostatním?

Zkušenosti mi dala hlavně expedice, naučila mě si umět poradit jenom s tím, co mám při ruce a že jsou limity, které stojí za to překonat. Určitě bych to doporučila hlavně těm, kteří se chtějí zlepšit a posunout si své osobní hranice.

7. Můžu se do programu zapojit, když moje škola v programu zapojena není? A jak?

Určitě ano. Buďto přímo na stránkách DofE nebo pokud znáš někoho, kdo je ze školy a je zapojený, tak přes něj.