Jaký má smysl být dobrovolníkem?

| 5. 4. 2018 | Rozhovory

Ať už jste dobrovolníkem nebo nad dobrovolnictvím přemýšlíte určitě vás napadla jedna otázka. Proč bych se vlastně měl stát tím dobrovolníkem? Má to pro mě nějaký význam, zabiji tím čas nebo mi to pomůže v životě?

Dobrovolnictví skrývá řadu výhod

Na první pohled to tak totiž vůbec nevypadá. Jste člověkem, který zdarma chodí za staršími lidmi nebo třeba dětmi. Pojďme se, ale společně podívat na výhody, které dobrovolnictví nabízí. A že jich není málo to mi věřte.

Díky dobrovolnictví jsem poznal/a nové přátele

Kolikrát jsem tuto větu slyšel od mnohých dobrovolníků. Byli vděční a šťastní, že mohli poznat super lidi, se kterými mají něco společného. Kdo by taky nebyl rád, když má kolem sebe lidi, kteří mu rozumí a dokáží jej podpořit. Setkávám se i s tím, že i když už nejsou dobrovolníky tak se nadále schází.

„Dobrovolnictví mi pomohlo zjistit, čemu se chci v životě dále věnovat. Přineslo mi skvělé kamarády, kteří jsou na stejné vlně jako jsem já a v neposlední řadě mi otevřelo oči a ukázalo nový pohled na svět, kde je důležité nejen brát, ale i dávat.“

Lenka Gollová

Získáte více zkušeností a znalostí

Díky tomu, že chodíte do organizací a setkáváte se s věcmi, na které člověk není zvyklí, tak získáváte zkušenosti. Už jen to, jak trávit čas se starými lidmi, doučovat děti nebo být jim dobrým vzorem.

Proč by mělo být dobré to, že získám zkušenosti a nové znalosti? Můžete si napsat dobrovolnictví do životopisu a zlepšit své šance u výběrového řízení. Jelikož spousta firem hledí na to, co děláte ve svém volném čase. Když tam budete mít, že jste někomu pomáhali jako dobrovolník, tím lépe pro vás. Proč? Vypovídá to o vás to, že jste empatičtí, kamarádští, nestaráte se jen sami o sebe, dokážete pracovat, jak samostatně, tak ve skupině, dokážete komunikovat atd.

Dostanete se lépe na vysokou školu. U studia psychologie, kam se hlásí stovky zájemců, budete mít větší šanci. Je spousta dobrovolníků, kteří se díky dobrovolnictví dostali na školu. Proč tedy nevyčnívat a nemít výhodu nad ostatními?

Poznáte, jací ve skutečnosti jste

Jak jsem zmínil výše, když se člověk setkává s věcmi, na které není zvyklí, tak musí začít uvažovat jinak. Můžete zjistit, kde je vaše komfortní zóna, co vás dělá nebo nedělá šťastnými. I to je úžasná zkušenost přijít na to, co mi nevyhovuje nebo co dělat nechci.

Jedna slečna si při doučování dítěte uvědomila, že to je věc, kterou chce v životě dělat. Hádejte, na jakou školu šla. Pedagogickou. Správně.

Proč tedy být dobrovolníkem? Můžete získat:

·         nové kamarády, přátele,

·         získat více zkušeností a znalostí,

·         poznat jací jste.

Výhod, které člověk může získat je daleko více a na ty se můžete těšit v příštím článku.