Základní informace

Co je dobrovolnictví?
Dobrovolnictví vychází ze srdce. Člověk chce pomáhat druhým a není mu lhostejné jeho okolí. Tito lidé – dobrovolníci, pomáhají ve svém volném čase bez finanční odměny.
Kde vás můžu najít a jak vás mohu kontaktovat?
Kancelář máme na ulici Rolnická 21a v Opavě – Kateřinky v sídle organizace Elim Opava o.p.s. Kontaktovat nás můžete buď emailem na dobrovolnici@elimopava.cz, telefonicky na 775 938 563.
Jak dlouho už fungujete?
Dobrovolnické centrum získalo akreditaci v roce 2003 a za její dobu působení do současnosti (2017) nám věřilo přes 2000 dobrovolníků.
Co je náplní dobrovolnického centra?
Naším cílem je šířit myšlenku o dobrovolnictví a filantropii. Podporujeme sociální služby, kulturní aktivity atd. v opavském, bruntálském a vítkovském regionu. Snažíme se také přispět k prevenci kriminality.

Chci být dobrovolník

Co pro to musím udělat?
Napište nám na email nebo zavolejte a domluvíme si osobní schůzku. V kanceláři Vám dáme formulář pro Vašeho praktického lékaře pro vykonávání dobrovolnictví, napíšete psychologické testy. Dobrovolníci nad 18 let musí mít čistý trestní rejstřík a mladší musí mít potvrzení od rodičů.
Potřebuji nějakou kvalifikaci?
Není potřeba mít nějakou kvalifikaci. Můžete chodit, jak na střední školu nebo být už třeba v důchodu. Samozřejmě je výhodou, když dobrovolník ovládá nějakou činnost. To může využít na místě, kam bude chodit jako dobrovolník.
Je věková hranice?
Ano, věkovou hranici máme od 15 let.
Proč se mám stát dobrovolníkem?
Protože trochu dáš a hodně dostaneš, jak zní v našem sloganu. Získáš nové přátele, budeš se účastnit kurzů a školení zdarma, pomůžeš ostatním a získáš praxi se zkušenostmi.
Co bude mou dobrovolnickou náplní?
Možností je spousta, co dobrovolník může dělat. Buď se můžeš věnovat dětem (doučování, kamarád pro volný čas, dětské domovy atd.), seniorům, handicapovaným ( psychiatrická nemocnice, mentálně postižení, nevidomí atd.) nebo se účastnit jednorázových akcí (festivaly, Free Hugs, sázení stromů, dětské dny atd.). Každý má možnost si z něčeho vybrat.
Kolik času mě to bude stát?
To je čistě na každém dobrovolníkovi. Někteří se dobrovolnictví věnují několikrát za týden a jiní zase párkrát za měsíc. Záleží vždy na časových možnostech dobrovolníka.

Organizace a firmy

Jak mohu získat dobrovolníky?
Pokud jste sociální organizace nebo pořádáte nějakou událost a chtěli byste pomoci od dobrovolníků, kontaktujte nás přes telefon na čísle 775 938 563 nebo na emailové adrese dobrovolnici@elimopava.cz.
Jsou dobrovolníci proškolení a pojištění?
Ano, dobrovolníci jsou pojištění a proškolení. Než začnou docházet do nějaké organizace, tak prochází několika školeními v rámci komunikace, asertivity atd.
Nemám čas, ale chci pomoci
Nemám čas na dobrovolnictví, jak Vám mohu pomoci?
Pošlete nám každý měsíc 50 Kč na číslo účtu: 6100000777/8040 – hodně nám pomohou. My Vám na oplátku můžeme vystavit potvrzení o daru.
Co budete dělat s darovanými penězi?
Budeme schopni zajistit plynulý chod dobrovolnického centra, více jej propagovat veřejnosti, můžeme sehnat více dobrovolníků a lépe je školit.
Nenašli jste odpověď?