Dobrovolníci v Kravařích

| 25. 11. 2017 | Rozhovory

Jako dobrovolníka si spousta z nás nejspíše představí studenta. V kravařském domově pro seniory se však setkáme spíše s dobrovolníky-seniory.

Je to podivné. Kravaře leží v oblasti Prajzska, která je známá tím, že zdejší lidé si zrovna často vzájemně nezištně nepomáhají. „Do Domova pro seniory sv. Hedviky přichází však takoví lidé, kteří zde buď měli někoho ze svých známých či příbuzných, nebo tady dokonce sami dříve pracovali. Dochází sem ale také několik studentů, zejména v létě, neboť po zbytek roku mají školní povinnosti.“ sdělila aktivizační pracovnice Petra Jochimová. Dodává, že , jsou dobrovolníci pro jejich zařízení velice důležití.

A proč? Pomáhají totiž prakticky se vším, na co sestry z přímé péče nestačí. Doprovází klienty při procházkách, vyvezou je na vozíčkách někam na pivo, do kostela, na kravařský odpust, do farní stodoly na nejrůznější akce, pomáhají s přípravou pohoštění na každoroční zahradní slavnost. Konkrétně na této akci pomáhají členky Klubu důchodců, který se v Kravařích schází. Tyto ženy například pečou koláčky, kterých jsou potřebná hotová kvanta.

Domov pro seniory sv. Hedviky si však těchto dobrovolníků váží. Každoročně pro ně pořádá v době Vánoc malé posezení v kulturní místnosti jako poděkování za jejich práci. Zaměstnanci domova mají dobrovolníky rádi a oceňují jejich aktivitu. Je krásné vidět takové souznění mezi zaměstnanci a dobrovolníky.