
Dobrovolnice s velkým D
Na světě není hlad proto, že bychom nedokázali nasytit chudé, ale protože nedokážeme nasytit bohaté.
Na našem blogu jste si již mohli přečíst, jak naše osobní příběhy, tak rozhovory s našimi kolegy-dobrovolníky. Dnes bych Vás chtěla seznámit s ženou, která je velkým vzorem pro mnohé z nás.
Svatá Matka Tereza se vlastním jménem jmenovala Agnesë Gonxhe Bojaxhiu a pocházela z Albánie. Žila v letech 1910 – 1997 a za svůj život dokázala mnoho úžasných věcí. Již ve dvanácti letech se rozhodla pro řeholní život. V roce 1928 vstoupila do kongregace Loretánských sester. Toto řeholní společenství bylo aktivní hlavně v Indii, což Agnesu přitahovalo.
Po krátké přípravě v Dublinu v roce 1929 Agnese odjela do Indie. V Dárdžilingu složila slib novicky a přijala jméno Tereza. Na misionářské dívčí škole vyučovala zeměpis. Pro nadání a organizační schopnosti bylo Tereze svěřeno vedení Vyšší misijní školy St. Mary’s High School v Kalkatě.
Založení řádu
Po jistém čase opustila Tereza loretánský klášter a začala se věnovat nejchudším a umírajícím. Postupně měla kolem sebe dostatek spolupracovnic, se kterými založila kongregaci Misionářek milosrdenství. Tereza zakládala útulky pro umírající, sirotky a opuštěné děti. Budovala nemocnice a školy. Během několika roků vyvinula obrovské úsilí a podařilo se jí položit základy velkému humanitárnímu dílu.
Na sklonku života absolvovala řadu cest po světě a využívala své popularity a možností setkávat se s významnými osobnostmi k podpoře sociálních aktivit své kongregace a šíření křesťanských myšlenek. Odmítavý postoj k potratům se stal podstatnou částí řeči u příležitosti udělení Nobelovy ceny míru. Potraty označila za „největšího ničitele míru současnosti“ a prohlásila:
Může-li matka zabít své dítě, co brání mně zabít vás a vám zabít mě?
Matka Tereza, jak se jí začalo říkat, navštívila ve světě mnoho míst lidského utrpení: osadu s přesídlenci po černobylské havárii, v obleženém Bejrútu vyhledávala děti ohrožené válkou – v rozvalinách města jich našla na šedesát zmrzačených a nemocných a všechny se jí podařilo evakuovat do bezpečí. Je až neskutečné, kolik toho dokázala.
Za své humanitární dílo získala řadu ocenění: vůbec první nositelka Templetonovy ceny (1973), Nobelovy ceny míru (1979), britský Řád Za zásluhy (1983) a nejvyššího indického civilního vyznamenání Bharat Ratna (1980). Blahoslavenou byla prohlášena roku 2003 a svatořečena byla 4. září 2016. Byl o ní dokonce natočen dokumentární film.
Maka Tereza ale musela čelit i ostré kritice, například byla obviněna ze sympatizace s diktátorskými režimy. Mnoha lidem také vadilo její odmítání potratů a antikoncepce. I přes takové komplikace ale pokračovala ve své aktivitě, a to je úctyhodné! Matka Tereza byla inspirativní osobností. Vezměme si z ní příklad.
Nejnovější komentáře