Jeden svět je mezinárodní festival dokumentárních filmů věnovaných problematice lidských práv. Letošní festival byl jubilejním 20. ročníkem. Filmy jsou promítány v Praze a dalších 36 městech pro širokou veřejnost, základní a střední školy po dobu jednoho týdne.

Letos jsem dostala opět příležitost být při tomto neobyčejném festivalu a to v pozici moderátora u projekce č.1, která je určená dětem od 8 do 11 let. Před projekcí jsem filmy zhlédla doma, abych si mohla připravit otázky pro debatu s dětmi a nevěřila jsem svým očím. Filmy byly velice poutavé a zcela mě pohltily.

                                                    Bezdomovkyně vám uvaří oběd

Pro děti byly připravené 3 krátké filmy, z nichž nejvíce malé posluchače zaujal film: Rozárka a kuchařky bez domova. Rozárka je 11-ti letá dívka, nejí maso a je velkou odpůrkyní velkochovů. A proto si vybírá jako téma školního projektu – kuchařky bez domova.

Projekt Jídelna Kuchařek bez domova provozuje organizace Jako doma. Ženy bez domova mají tak možnost znovu se zařadit do společnosti, splatit své dluhy a žít plnohodnotný život. V restauraci se vaří pouze vegetariánské a veganské jídlo a polední menu lze zakoupit za 110 kč,.

                                                  

 Kuchařky slaví výročí!

Čirou náhodou jsem před projekcí brouzdala internetem a narazila jsem na článek, který hlásal ,,Kuchařky bez domova slaví jeden rok od založení veganské restaurace‘‘. Tato informace umocnila celou atmosféru, protože výročí slavily přesně v den projekce filmu.

                                                   

Před filmem jsem děti požádala, aby zvedly ruku ty, které by se najedly v restauraci, kde vaří bezdomovkyně. Zmínila jsem také to, že restaurace je v Praze velmi oblíbená a kuchařky vaří a pečou z čerstvých a zdravých surovin. V sále se zvedly tři ruce.  Po filmu jsem tuto otázku položila dětem znova a v sále se zvedly téměř všechny ruce. Jsem ráda, že tato projekce změnila dětem názor a doufám, že bude šířena dále mezi lidmi, protože než jsem viděla tento kratičký film, vůbec jsem netušila, že taková restaurace existuje.