100 dní dobrých skutků – moje část

| 28. 7. 2017 | Rozhovory

Existuje karma? Opravdu dostaneme zpět to, co dáváme?

S ostatními dobrovolníky­-blogery jsme vymysleli projekt, při kterém budeme 100 dní v kuse konat dobro a pomáhat lidem kolem sebe. Protože jsme 4, každý si vzal 25 po sobě jdoucích dní. Já začala 1. dubna, a ačkoli to je apríl, já jsem tuto výzvu myslela vážně. Na facebookové stránce opavských dobrovolníků můžete vidět celý průběh.

A co mi tento projekt dal? Pravda, nebylo vždycky jednoduché někomu cíleně pomoci, protože 25 dní v kuse prostě nepotkáte každý den velkou příležitost udělat dobrý skutek. Ale přesto se mi nějak povedlo každý den po celou dobu někomu pomoci nebo být užitečná. Ale všimla jsem si zajímavé věci, vlastně dvou.

  • Po nějaké době se to celé zvrhlo a spíše naopak cizí lidé začali dělat dobré skutky mi. Drželi mi dveře, autobusák ochotně počkal až si dopiju kafe s sebou (stejně nahazoval troleje, tak stál), učitelé na mě byli hodnější. Takže kolikrát jsem si v duchu říkala: „Nene! To já mám pomáhat vám, ne vy mně!“ Ale tak asi funguje karma. Co dáš, se ti vrátí.
  • Začala jsem se usmívat na cizí lidi. Na prodavačky, řidiče autobusu, učitele, kolemjdoucí známé, dokonce i na náhodné lidi, kteří se na mě třeba omylem zadívali. A hádejte co – většinou se ti lidé usmáli zpátky a mě zahřálo u srdíčka, že jsem jim možná trošku zvedla náladu.

 

Takže, když to celé shrnu – projekt mě bavil a každému doporučuji, aby to taky vyzkoušel. Opravdu to stojí za to.